Eid Mubarak!

#Eid mubarak #chocolate

Eid Mubarak to everyone! Yesterday was the last day of the muslims’ fasting month Ramadan and we are celebrating Eid today. Well, celebrations started even yesterday in words. I went to our local bazaar and people were giving their good wishes to one another saying “Eid Mubarak”. The bazaar was so crowded that you might think everything was so cheap. Prices were no way different from other days, but I guess people thought that they deserved good food after a month of fasting!

#Eid mubarak #chocolate

The bazaar has two sections; one for food and the other for clothing. I must accept that you can find the cheapest clothing of the city there, so people were buying lots of clothes from there. It’s a tradition here to wear brandnew clothes during Eid. It may not be so important for adults, but kids expect from their parents to buy something new to them. It’s such an exciting event for kids that some even sleep with their “bayramlık”, the name we use for the clothes bought for Eid.

#Eid mubarak #chocolate

Another tradition in Eid comes from kids again. They knock your door asking for candies in a polite way. They gently say “Eid Mubarak” and some might try to kiss your hands and you give them candies or chocolate in a candy bowl. I love to watch their eyes looking for their favorite candy in that bowl and I always tell them that they can take a few more! Kids are like joyful messengers of Eid. They don’t have to get permission from their parents to eat candy during Eid. They can eat as much as they want!

Desserts like baklava or kadayif are served to guests in Eid. These are either made by the host or by the local pastry shops. You can order pastry shops to prepare a tray of baklava a day before Eid if you find it difficult to make at home or if you don’t have time. It may not be good to eat all these sweet things in one day though, so you should watch what you eat to avoid any health problems. Otherwise, you might have to deal with several stomach problems.

I love the colorful look of candies more! They are so vibrant and attractive this way. Just perfect for holidays! A dark Turkish coffee is the best complement for these sweet treats.

Eid Mubarak to all muslims!

#Eid mubarak #chocolateComments

 1. says

  Happy Eid! My goodness, those candies look too good. And yes, a dark turksih coffee would be perfect with these! Your photographs are just stunning!

 2. merve özcan says

  Sevgili Zerrin hocam merhabalar! Sosyal medya hesaplarım kapalı olduğundan uzun zamandır takip etmiyordum sizi.
  Ziyaretler, misafirler, yolculuklar, tatlılar, sarmalar, şerbetler falan derken bayram günü aklıma düştünüz ve Giverecipe’yi bir kontrol edeyim dedim. Ağız sulandıran, göz doyuran tarif ve fotoğraflarınızın arasında görüyorum ki Göktürk aranıza katılmış, adıyla yaşasın inşallah…
  Sizin ve minik ailenizin ramazan bayramını kutluyorum, hep neşeli ve huzurlu kalın :)

  • says

   Mervecim nerelerdesin? Geçenlerde baktım, FB’de de yoksun. Merak etmiştim seni. Umarım her şey yolundadır.
   Göktürk çoktan katıldı aramıza, birlikte yemek yapmaya bile başladık:) Zerde tarifinin içinde görebilirsin :)
   Ben de senin ve ailenin bayramını kutlarım.
   Sevgilerimle

   • Merve Özcan says

    Her şey gayet yolunda hocam, çok şükür. Çok mutlu ve heyecanlıyım. Ben sosyoloji bölümüne girerken, liseden sayısal çıkışlı olduğum için puanım kırılmıştı. Bu yıl bu alan ayrımı kalktı. Ben de karar verip çalışmaya başladım önce YGS’ye sonra da LYS’ye girdim. Tm sıralamam 23bin geldi. Osmangazi Üni. PDR’ye yerleştim.
    Şimdi, sosyoloji bölümünde iken aldığım 6 7 kadar dersi saydırıp psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümüne devam edeceğim.
    FB sayfamı da vakit harcamamak için kapatmıştım. Anlayacağınız, sizin hayatınız değişirken benimki de değişiyordu ve daha da değişecek :)
    Göktürk’ün, zerde tarifindeki asistanlık fotoğraflarını ve onu kucağınızda uyuttuğunuz fotoğraflarını gördüm. 2006’da doğan kız kardeşimi uyuttuğumuz günler aklıma geldi, o da kucakta uyumaya bayılırdı.
    Sevgiler, saygılar.

    • says

     Mervecim çok sevindim.
     Gerçi ben seni bir sosyolog olarak görmeyi isterdim ama ne yazık ki ülkemizde pek değer verilmeyen bir meslek.
     Dilerim hayatında böyle olumlu değişiklikler devam etsin.
     Göktürk’te her gün yeni bir şey keşfetmek, gelişimini izlemek o kadar heyecan verici ki.
     Beni bu kadar etkileyeceğini tahmin etmezdim doğrusu.
     Onun bir an önce büyümesini ve onunla birlikte bir şeyler yapmayı hem çok istiyorum hem de zaman o kadar hızlı geçmesin istiyorum.
     Öyle garip duygular yaşatıyor insana işte.
     Sana başarılar diliyor, öpüyorum.
     Sevgilerimle,
     Zerrin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *